تاریخ : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ Monday, 22 July , 2024
12

۱۰ دلیل برای اینکه چرا باید هر روز مطالعه کرد

 • کد خبر : 4453
 • ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
۱۰ دلیل برای اینکه چرا باید هر روز مطالعه کرد
آخرین باری که کتاب یا مقاله جالبی را در مجله خواندید چه زمانی بوده ؟ آیا مطالعه کردن هم برایتان درست مانند چک کردن اینستگرام، واتس اپ و سایر کارهای همیشگی است؟ 
 • ۱۰ دلیل برای اینکه چرا باید هر روز مطالعه کرد

  ۱۰ دلیل برای اینکه چرا باید هر روز مطالعه کرد| آخرین باری که کتاب یا مقاله جالبی را در مجله خواندید چه زمانی بوده ؟ آیا مطالعه کردن هم برایتان درست مانند چک کردن اینستگرام، واتس اپ و سایر کارهای همیشگی است؟

  اگر شما هم جزو افراد بی شماری هستید که عادت به خواندن منظم ندارند ، پس بهتر است درباره مزایای هر روز مطالعه کردن کمی بیشتر بدانید. بعد از آن تصمیم بگیرید که آیا باید مطالعه کردن را به عادت روزانه خود تبدیل کنید یا نه.

  ۱- فعالیت ذهنی

  مطالعات نشان می دهد که فعالیت ذهنی، از پیشرفت آلزایمر و زوال عقل جلوگیری کرده و یا احتمالا حتی از آن جلوگیری می کند. زیرا فعال نگه داشتن مغز مانع از دست دادن قدرت آن می شود. درست مانند عضلات که در صورت تقویت قوی تر شده و در صورت عدم استفاده به تدریج تحلیل می رود، مغز نیز با فعالیت بیشتر تقویت می شود.

  به عبارت دیگر، درست مانند هر عضله دیگر در بدن مغز برای تقویت و سلامت نیاز به ورزش دارد. یکی از بهترین ورزش های برای ذهن، مطالعه کردن است. مطالعه باعث می شود تا سطح فعالیت ذهنی شما افزایش پیدا کند.

  با خواندن هر مطلب جدید، ذهن علاوه بر تصویر سازی با موضوع، کلمات و جملات جدید روبرو شد و برای درک آنها به طور مرتب کار می کند؛ و این دقیقا یعنی ذهن در حال ورزش کردن است. در کنار مطالعه، دیگر فعالیت های ذهنی از جمله حل معما و بازی های فکری مانند شطرنج نیز بسیار مفید است.

  ۲- کاهش استرس

  مهم نیست که چقدر در کار ، روابط شخصی یا مسائل بیشمار دیگری که در زندگی روزمره با آنها روبرو می شوید استرس داشته باشید، همین که غرق در خواندن یک داستان یا مقاله فوق العاده می شوید، از محیط اطراف حتی برای چند دقیقه هم که شده به طور کلی جدا خواهید شد.

  همین جدا شدن، فشاری را که به دلیل فکر کردن به مسائل مختلف بر ذهن خود وارد کرده اید، بر می دارد و در نتیجه باعث کاهش استرس می شود. هر چقدر که مطلبی جالب تر باشد، مسلما خیلی راحت تر خواننده را در گیر خود می کند. بنابراین، مطالب و کتاب هایی را برای مطالعه انتخاب کنید که در درجه اول برایتان بسیار جذاب باشد و پس از آن خوب هم نوشته شده باشد.

  هستند افرادی که یک کتاب خوب را بارها و بارها خوانده اند و هر برا نیز به همان اندازه اول در آن غرق شده اند. این مورد به خصوص در مورد رمان و داستان های خوب بسیار اتفاق میفتد. درست مثل کودکی که بارها داستانی را برایش تعریف می کنی و هر بار از شنیدن آن به وجد می آید، کتاب خوب نیز با هر بار خواندن می تواند باعث به وجد آمدن خواننده آن شود.

  ۳- افزایش دانش

  هر آنچه می خوانید به شکل انبوهی از اطلاعات در ذهن شما ذخیره می شود. شاید گاهی جزئیات مطالبی را فراموش کنید، اما ساختار ذهن انسان به گونه ای است که هر چه می بیند و می شوند و به طور کلی هر آنچه را تجربه می کند، در گوشه ای از ذهنش ذخیره می شود؛ حتی اگر آن را به یاد نیاورد، آن تجربه به شکل دانش و تجربه در ذهن باقی می ماند.

  این دانش در ذهن می ماند و هرگز نمی دانید چه زمانی به کارتان خواهد آمد. هرچه دانش و سواد بیشتری داشته باشید ، برای مقابله با هر چالشی که هرگز با آن روبرو می شوید، مجهز تر شده و در نتیجه بهتر می توانید همه چیز را مدیریت کنید.

  به علاوه ، همیشه این موضوع را در ذهن خود داشته باشید که تحت هر شرایط وخیمی که قرار بگیرید، شاید شغل ، دارایی ، پول و حتی سلامتی خود را از دست بدهید اما دانش و سواد شما هرگز از بین نخواهد رفت. هر چه بیشتر مطالعه کنید، دانش و سواد بیشتری خواهید داشت و  این دارایی بی پایان با ارزش ترین دارایی است که تا آخر عمر با خود خواهید داشت و از آن استفاده خواهید کرد.

  ۴- افزایش دایره واژگان

  هرچه بیشتر هر روز مطالعه کنید، کلمات بیشتری یاد خواهید گرفت و به شکل کاملا طبیعی این کلمات جدید به واژگان روزمره شما راه پیدا خواهند کرد. فن بیان و خوش صحبت بودن از جمله ویژگی هایی است که برای پیشرفت در هر شغلی به کار می آید.

  یکی از موثرترین روش ها برای فن بیان خوب داشتن، افزایش دایره واژگان است. افرادی که هر روز مطالعه می کنند و خوش صحبت هستند و در موضوعات مختلف آگاهی دارند ، خیلی راحت تر می توانند با دیگران ارتباط برقرار کرده و در نتیجه در کار خود نیز بهتر می توانند به نتایج دلخواه خود برسند.

  زمانی که بیشتر مطالعه می کنید، نه تنها دایره واژگان شما افزایش پیدا می کند، بلکه به دلیل آگاهی از موضوعات مختلف نسبتا به افرادی که مطالعه ندارند با تجربه تر هستند زیرا شما از چیزهایی آگاه هستید که دیگران اطلاعی از آن ندارند و یا اطلاعات آنها در آن زمینه بسیار محدود هستند.

  ۵- بهبود حافظه با هر روز مطالعه

  زمانی که هر روز مطالعه می کنید ، باید مجموعه ای از شخصیت ها ، برخوردها ، رفتارها و تفاوت های ظریف بین افراد و موضوعات را تا انتهای داستان در ذهن خود داشته باشید. همین موضوع تمرینی برای تقویت حافظه است، زیرا شما مجموعه ای از اطلاعات به هم مرتبط را تا انتهای کتاب در ذهن خود نگه می دارید و البته این اطلاعات گاهی تا آخر عمر در ذهن شما باقی می ماند.

  اگر چه بسیار از کتاب های پر از جزئیات مختلف هستند، اما مغز نیز به اندازه کافی شگفت انگیز است و این توانایی را دارد که دنیایی از جزئیات را در خود جای دهد. هر موضوع جدیدی سیناپس های جدید (مسیرهای مغزی) جدید ایجاد می کند و حافظه موجود را تقویت می کند ، که آن هم به نوبه خود به حافظه کوتاه مدت و همچنین ایجاد ثبات در خلق و خو کمک می کند. چیزی جالب از این سراغ دارید؟

  ۶- تقویت قدرت تجزیه و تحلیل

  آیا تا به حال یک رمان جنایی و کار آگاهی هیجان انگیز خوانده اید ، و قبل از اینکه کتاب را تمام کرده باشید خودتان رمز و راز آن را پیدا کرده باشید؟ یکی از مزایای هر روز مطالعه کردن این است که ذهن درگیر حدس زدن حوادث بعدی می شود.

  ذهن کنجکاو می شود که در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد و همین موضوع قدرت تجزیه و تحلیل را تقویت می کند. در واقع بدون اینکه به طور مستقیم در این زمینه تمرین خاصی انجام داده باشید، توان ذهنی خود را در تحلیل کردن مسائل تقویت کرده اید.

  شاید خودتان تا به حال چنین چیزی را تجربه کرده باشید و می دانید که آنالیز کردن یک ماجرا چقدر می تواند لذت بخش باشد، البته این تجربه زمانی برای شما لذت بخش خواهد بود که به تحلیل کردن جزئیات علاقه داشته باشید.

  ۷-افزایش تمرکز

  در دنیایی که اینترنت در همه جا نفوذ کرده و شبکه های اجتماعی به یک سرگرمی روزمره تبدیل شده است، هر لحظه صدها موضوع مختلف از طریق اینترنت با دیگران به اشتراک گذاشته می شود و این موضوع به راحتی بر پایین آمدن تمرکز افراد تاثیر گذاشته است.

  ظرف ۵ دقیقه ، یک فرد هم زمان با چند نفر چت کرده و ایمیل و اینستاگرام خود را هم چک می کند. انجام هم زمان چند کار با یکدیگر، باعث ایجاد احساس استرس در افراد شده و علاوه بر آن سطح تمرکز را پایین می آورد.

  وقتی کتاب می خوانید و به طور کلی زمانی که در حال مطالعه هستید، تمام توجه شما به داستان و موضوعی که می خوانید معطوف است. گاهی یک موضوع شما را با خود به دنیای دیگری می برد و برای چند دقیقه از بقیه دنیا جدا می شوید.

  درست بر عکس شبکه های اجتماعی و به طور کلی اینترنت، سطح تمرکز با مطالعه کردن افزایش پیدا می کند. بنابراین اگر می خواهید تمرکز تان را افزایش دهید، قبل از شروع کار بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه مطالعه کنید، از اینکه تمرکزتان با همین یک کار به ظاهر ساده و به مرور چقدر افزایش پیدا می کند، متعجب خواهید شد.

  ۸-افزایش مهارت نوشتن

  زمانی که به طور مرتب و روزانه مطالعه می کنید، و به خصوص زمانی که آثار نویسندگان بزرگ را می خوانید، تاثیر قابل توجهی در مهارت نوشتن پیدا خواهید کرد. چیزی که می خوانید در ذهن شما به عنوان یک الگو ثبت شده و در نتیجه تحت تاثیر آنها قرار خواهید گرفت و توانایی نوشتن در شما تقویت خواهد شد.

  درست مانند شاگردی که از استادش نقاشی کردن یا نواختن را یاد می گیرد، شما نیز از نویسندگانی که خوب می نویسند، یاد می گیرید که چطور بنویسید. مطالعه کردن و به طور خاص مطالعه آثار نویسندگان خوب یک کلاس نویسندگی رایگان برای افرادی که می خواهند نوشتن را آموزش ببیند.

  ۹- آرامش

  اساسا هر چه آگاهی انسان نسبت به موضوعات بیشتر باشد، به آرامش بیشتری نیز می رسد. موضوعی که درباره آن مطالعه می کنید، هم می تواند به آرامش ذهنی شما کمک زیادی کند، زیرا بسیاری از جواب سوالات خود را به راحتی می توانی با مطالعه پیدا کنید.

  به عبارت دیگر، تاثیر مطالعه کردن بر آرامش نه تنها به دلیل افزایش آگاهی، بلکه گاهی به دلیل نوع موضوعی است که می خوانید. برخی از تحقیقات نشان می دهد که خواندن کتاب هایی انگیزشی و معنوی به کاهش فشار خون کمک و احساس آرامش فوق العاده ای ایجاد می کنند.

  مطالعات دیگری نشان می دهد، خواندن کتاب های خودیاری به افرادی که از برخی اختلالات خلقی و بیماری های خفیف روانی رنج می برند کمک قابل توجهی کرده و در نتیجه در ایجاد حس آرامش در این افراد بسیار موثر است.

  ۱۰- هر روز مطالعه یک سرگرمی ارزان

  درست است که برای خرید کتاب باید پول آن را پرداخت کرد و برخی از کتاب ها گران هستند، اما کدام سرگرمی را سراغ دارید که برای آن هزینه ای پرداخت کرده باشید و بتوانید آن را تا آخر عمر با خود نگه دارید؟

  علاوه بر این، می توانید این سرگرمی را با دیگران نیز تقسیم کنید بدون اینکه چیزی از آن کم شود. خوشبختانه این روزها نسخه های الکترونیکی کتاب های چاپی نیز در اختیار علاقمندان به مطالعه وجود دارد. برنامه های مختلف و حتی کتابخوان ها نیز برای این کار طراحی شده اند.

  مطالعه کردن از جمله کارهایی است که علاوه بر مزایای زیادی که برای سلامت ذهن و روان دارد، سطح دانش و آگاهی را نیز افزایش می دهد. شماره به یک نویسنده بهتر تبدیل کرده و توانایی فن بیان را نیز در تقویت می کند. در دنیای امروز که استرس و اطلاعات اشتباه و سطحی از همه جا انسان های را بمباران می کند، کتاب همچنان پناهگاه امنی برای آرامش و آگاهی است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  لینک کوتاه : https://inhaftemag.com/?p=4453

  نوشته های مشابه

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.