تاریخ : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 21 July , 2024
9

۱۰ باور غلط درباره باتری موبایل

 • کد خبر : 2713
 • ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
۱۰ باور غلط درباره باتری موبایل
10 باور غلط درباره باتری موبایل | باتری و شارژر از جمله وسایلی هستند که به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی اکثر ما تبدیل شده اند. گاهی اوقات هیچ چیز به اندازه اینکه تلفن واجبی داری و درست همان موقع شارژ موبایلت تمام می شود...
 • ۱۰ باور غلط درباره باتری موبایل

  ۱۰ باور غلط درباره باتری موبایل | باتری و شارژر از جمله وسایلی هستند که به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی اکثر ما تبدیل شده اند. گاهی اوقات هیچ چیز به اندازه اینکه تلفن واجبی داری و درست همان موقع شارژ موبایلت تمام می شود، باعث به هم ریختن و عصبانی شدن ما نمی شود. ماندگاری شارژ باتری آنقدر برای بعضی از ما مهم است که حاضریم برای تلفن همراهی که باتری قوی تری دارد تا چندین برابر پول بیشتری پرداخت کنیم.

  از آنجایی که هر چقدر باتری ظرفیت بالاتری داشته باشد باز هم کم است، پاور بانک هم می خریم تا تحت هیچ شرایطی گوشی بدون شارژ نداشته باشیم. بعضی از افراد برای اینکه طول عمر باتری تلفن همراهشان بیشتر شود کارهای عجیب و غریبی می کنند. اما موضوع این است که هر چیزی که درمورد بیشتر کردن طول عمر یک باتری گفته می شود، لزوما درست نیست و خیلی از این باورها غلط هستند. در ادامه با ۱۰ باور غلط درباره باتری موبایل آشنا می شویم.

  10 باور غلط درباره باتری موبایل

  ۱- باتری حافظه دارد

  بعضی از افراد فکر می کنند که باتری موبایل حافظه دارد. بر اساس همین فکر تصور می کنند اگر جور خاصی از باتری استفاده کنند آن را تربیت کرده اند و دیگر این باتری تا آخرش عمرش همانطور که تربیت شده رفتار می کند. حتما دیده اید که بعضی از افراد می گذارند تا باتری کاملا خالی خالی شود و تا پر نشده باشد هم آن را از برق در نمی آورند. جنش باتری های تلفن همراه از نوع یون لیتیم است که جز خانواده باتری‌ های قابل شارژ محسوب می شود. این نوع از باتری های زمانی که تخلیه می شوند، یون‌های لیتیم از الکترود منفی به سمت الکترود مثبت رفته و در زمان شارژی این مسیر برعکس است.

  باتری‌های یون لیتیم بالاترین چگالی انرژی را دارند. چگالی آنها دو برابر انرژی باتری های قدمی است که به نیکل-کادمیم شناخته می شدند. اگر آنها را با نسل های قدیمی تر مقایسه کنیم، تقریبا بین ۳ تا ۵ برابر وزن و حجم کمتری دارند، اما از طرفی نسبت به نسل های قدیمی خود ایمنی آنها پایین است و ممکن است که زود آتش بگیرند. ویژگی خوب این نوع باتری ها این است که به دشارژ کامل نیاز ندارند و بدون اینکه به آنها آسیبی برسد، می توانید از از جریان الکتریکی بالاتر برای شارژ و دشارژ آنها استفاده کنید.

  به همین دلیل باتری تلفن همراه را می توانید در هر زمان بدون نگرانی از تاثیر بر روی کارایی آن اثر شارژ کنید. اما به هر حال این باتری ها هم نثل هر چیز دیگری طول عمر دارند و به تدریج از کارایی آنها کم شده و به اصطلاح دیگر شارژ را در خود نگه نمی دارند. برای آنکه باتری بعد از شارژ شدن آسیب نبیند و طول عمر آن کم نشود باتری در آن از مدارهای محافظ هوشمند استفاده شده و زمانی که کاملا پر شد، جریان برق قطع می شود. اکثر باتری‌های لیتیم- یون طول عمر تا سه سال دارند اما در بیشتر موارد تا ۱۸ ماه طول عمر مفید بیشتر ندارند.

  ۲- شارژرهای غیر اصل به باتری آسیب می زنند

  اگرچه برخی از شارژرهای غیر اصل کارایی خوبی ندارند و حتی بعضی از آنها شارژ باتری را طولانی تر می کنند اما تا زمانی که شارژر به درستی کار کند به آن آسیب نمی رسانند. بنابراین لازم نیست نگران این موضوع باشید که باتری گوشی شما در صورت استفاده از شارژر غیر اصل خراب خواهد. به خصوص اگر قیمت شارژر اصل برایتان زیاد باشد و قصد نداشته باشید که هزینه زیادی برای یک شارژر پرداخت کنید. البته اگر نوع گوشی شما از نوع فست شارژ است، باید در زمان خرید گوشی غیر اصل دقت کنید که عملکرد آن مثل شارژرهای فست باشد، در غیر این صورت مجبور خواهید بود مدت زمان بیشتری صبر کنید.

  ۳- شارژ تلفن شب تا صبح به باتری آسیب می رساند

  این تصور هم نادرست است. تلفن هوشمند از اسمش هم پیداست که هوشمند است. در حال حاضر اکثر تلفن های هوشمند به اندازه کافی هوشمند هستند که بتوانند از زمان شارژ باتری مطلع شوند و شارژ را متوقف می کنند. با این حال ، یک کار هست که می توانید از آن برای افزایش عمر باتری خود استفاده کنید. به جای اینکه تلفن خود را تمام شب شارژ کنید ، سعی کنید بیشتر اوقات آن را بین ۴۰ تا ۸۰ درصد شارژ نگه دارید. با این کار طولانی ترین عمر ممکن باتری تلفن همراه خود را تضمین می کنید. اگر می توانید گاهی آن را کامل شارژ کنید.

  10 باور غلط درباره باتری موبایل

  ۴- در زمان شارژ شدن از تلفن خود استفاده نکنید

  بعضی از افراد فکر می کنند استفاده از تلفن در زمانی که در حال شارژ است ، تاثیر منفی بر کیفیت باتری می گذارد. چنین چیزی امکان ندارد و تنها در یک صورت امکان دارد و آن زمانی است که از شارژر با کیفیت پایین استفاده کنید. باتری کار خودش را می کند و همانطور که انتظار می رود شارژ می شود، چه از دستگاه استفاده کنید یا استفاده نکنید.

  ۵- خاموش کردن تلفن می تواند به باتری آسیب برساند

  حتی کوچکترین حقیقتی در این مورد وجود ندارد. مطمئنا ، اگر تلفن خود را برای مدت طولانی خاموش بگذارید ، باتری تخلیه می شود به هر حال این طبیعت باتری است. اما اگر می خواهید برای مدتی از باتری خود استفاده نکنید و هر چند وقت یکبار گوشی خود را خاموش کنید، اصلا نگران نباشید در صورت تمایل می توانید گوشی را خاموش کرده و در صورت وجود باتری را جدا کنید. خیالتان راحت باشد هیچ آسیبی به باتری نمی رسد. در حقیقت ، برای برخی از دستگاه ها ، یک راه اندازی مجدد ساده می تواند به بازگرداندن عملکرد بهتر باتری هم کمک کند.

  ۶- همیشه قبل از استفاده از تلفن باید همیشه شارژ کامل کنید

  بسیاری از مردم فکر می کنند اولین کاری که باید با یک تلفن هوشمند جدید انجام دهند اتصال آن به برق و شارژ ۱۰۰ درصد آن است. این فقط یک افسانه بیشتر نیست. همیشه یادتان باشد ، باتری های تلفن های هوشمند بین ۴۰ تا ۸۰ درصد بهترین عملکرد را دارند و از آنجا که اکثر تلفن ها با شارژ نصفه تولید می شوند ، به محض اولین باری که در ان سیم کارت می گذارید، بدون نیاز به شارژ می توانید از آن استفاده کنید. اگر برای اولین بار تلفن هوشمند جدید خود را روشن کرده و باتری آن زیر ۴۰ درصد است بهتر است که آن را به فروشنده پس بدهید، زیرا به احتمال خیلی زیاد این باتری بسیار قدیمی است.

  ۷- قرار دادن باتری در فریزر باعث افزایش عمر آن می شود

  حدود ۲۰ سال پیش به دلیل نوع باتری ها خیلی زود داغ می شدند و باعث هنگ کردن گوشی می شدند. البته این موضوع فقط در مورد بعضی از گوشی ها درست بود و همه اینطور نبودند. آن زمان رایج بود که برای مدت کوتاهی آن را در فریزر قرار می دادند. بعد این کار کم کم به این ماجرا تبدیل شد که برای طولانی تر شدن طول عمر باتری آن را در فریزر بگذارید.

  آن زمان که این کار جواب نداد، هنوز هم جواب نمی دهد. در واقع ، باتری های لیتیوم یون تحت تاثیر گرما و سرما قرار می گیرند. دمای اتاق همیشه بهترین دما برای باتری تلفن هوشمند است. تلفن همراه در زمان استفاده کمی داغ می شود ، بنابراین نیازی به قرار گرفتن در معرض گرمای اضافی نیست و سرما دشمن این نوع باتری هاست.

  10 باور غلط درباره باتری موبایل

  ۸- استفاده از اینترنت شارژ باتری را تمام می کند

  این حرف درست نیست. تنها کاری که می توانید روی تلفن هوشمند خود انجام دهید ، بازی است. موتورهای گرافیکی تخلیه کننده اصلی شارژ هستند. اگر زیاد از تلفن خود استفاده می کنید و با آن زیاد بازی می کنید ، در حین بازی اگر می خواهید عمر باتری خود را بیشتر کنید، صفحه را تا آنجا که می توانید کم نور کنید. اما اگر می توانید آن بازی را هنگام شارژ انجام دهید ، ادامه دهید و آن صفحه را در روشنایی کامل نگه دارید. این موضوع البته به اینکه از اینترنت استفاده می کنید یا نه هم بستگی دارد. مسلما اگر از طریق یوتیوب ، بازی های آنلاین یا سایر کارهای گرافیکی مشغول تماشای فیلم هستید ، باتری شما سریعتر تخلیه می شود.

  ۹- خاموش کردن Wi-Fi ، بلوتوث و GPS باعث طولانی شدن عمر باتری می شود

  این تصور کاملا غلط است. تنها زمانی این نوع سرویس ها باتری را خالی می کنند که از آنها استفاده شود. بنابراین روشن بودن بلوتوث ، هنگامی که از دستگاه بلوتوث استفاده نمی کنید ، بیش از داشتن Wi-Fi هنگام دسترسی به شبکه ، باتری شما را خالی نمی کند. بله ، آنها ممکن است مقدار ناچیزی از انرژی را از باتری شما بکشند ، اما در طول یک روز آن را تخلیه نمی کنند. اگر واقعا نگران دریافت هرچه بیشتر عمر باتری خود هستید ، صفحه خود را کم نور کنید.

  ۱۰- بعضی از برنامه ها به افزایش عمر باتری شما کمک می کنند

  اگر از یک متخصص بپرسید حتما از شنیدن این حرف عصبانی خواهد شد. هیچ برنامه ای نیست که بتواند کاری برای دوام باتری انجام دهد و سیستم داخلی خود گوشی از عهده آن برآید. واقعیت این است که برخی از برنامه نور صفحه شما را کم می کند و یا باعث بسته شدن برنامه های دیگری می شوند که به ظاهر در حال کار نیستند اما در پس زمنیه فعال هستند. اما این برنامه ها به خودی خود کاری برای افزایش طول عمر باتری نمی شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  لینک کوتاه : https://inhaftemag.com/?p=2713

  نوشته های مشابه

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.