تاریخ : دوشنبه, ۲۱ خرداد , ۱۴۰۳ Monday, 10 June , 2024
1

۱۶۳هزار مشترک خانگی کم مصرف استان اصفهان مشمول طرح “آب امید” می شوند

 • کد خبر : 5653
 • ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
۱۶۳هزار مشترک خانگی کم مصرف استان اصفهان مشمول طرح “آب امید” می شوند
بر اساس طرح ملی ابتکاری "آب امید"، به مشترکان خانگی کم‌مصرف، تخفیف صد درصدی آب‌بها تعلق می‌گیرد.
 • به گزارش این هفته؛ تخفیف طرح ملی “آب امید” به مشترکانی اختصاص می‌يابد که مصرف ماهانه آن‌ها حداکثر تا یک سوّم الگوی مصرف است. بر اساس قانون توسعه و بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی کشور که در سال ۹۴ تصویب شد، الگوی مصرفی آب برای نقاط مختلف کشور با توجه به آب و هوای هر نقطه تعریف گردیده است و طبق آن در هر منطقه سردسیری الگوی مصرف آب بین ۱۳ متر مکعب به ازای هر نفر است که این رقم برای مناطق گرمسیری ۱۸ متر مکعب مشخص شده است و به طور کلی متوسط الگوی مصرف در کل کشور ۱۵ متر مکعب در ماه محاسبه گردیده است. این در حالیست که الگوی مصرف آب در اصفهان ۱۴ متر مکعب تعریف شده است و به منظور چگونگی اجرای طرح ملی “آب امید” در استان اصفهان گفتگویی با مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان داشتیم که از نظرتان می گذرد:

  در اجرای طرح “آّب امید” در استان اصفهان چه مولفه هایی مدنظر قرار گرفته است ؟

  دستورالعمل اجرایی “آب امید” براساس دستور معاون اول ریاست جمهوری می باشد که اجرای مفاد بند (۲) تصویب نامه شماره ۱۰۶۶۲۹/ت ۵۸۲۵۹ به تاریخ ۲۳/۹/۱۳۹۹ است و بدین ترتیب شرکت آبفا با ارسال پیام شفاف به مشترکان در خصوص میزان مصرف آب در طی یک دوره، آموزش به مردم در جهت تغییر رفتارمصرفی و ایجاد انگیزه در تغییر مصرف، مردم را ترغیب می کند که تحت پوشش مزایای طرح ملی “آب امید” قرار گیرند.
  در حال حاضر الگوی مصرف آب در اصفهان ۱۴ مترمکعب است که پایین تر از الگوی کشوری است، براین اساس کدام دسته از مشترکین جز کم مصرف ها محسوب می شوند؟
  الگوی مصرف، مقدار آب تعیین شده استانی است، که طبق ماده (۱) قانون توسعه بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی در کشور برآورد می گردد که در سال جاری در استان اصفهان ۱۴ متر مکعب تعیین شده بدین ترتیب مشترک کم مصرف به آن دسته از مشترکین خانگی اطلاق می شود که مصرف آنان، با لحاظ زمان و مکان مصرف(مصوبه هیئت وزیران) معادل یک سوم الگوی مصرف استانی باشد. که در استان اصفهان تا ۵ متر مکعب است .

  سایر مشترکین به چند دسته تقسیم می شوند؟

  مشترک خوش مصرف مشترکینی هستند که متوسط مصرف ماهانه آنان بیش از یک سوم الگوی مصرف و کمتر از حد الگوی مصرف استان باشند و در استان اصفهان بین ۵ تا ۱۴ متر مکعب است و مشترکین پرمصرف متوسط مصرف ماهانه آنها بیش از الگو و کمتر یا مساوی دو برابر الگوی مصرف است، که دراستان اصفهان بین ۱۴ تا ۲۸ متر مکعب است. همچنین مشترک بد مصرف آن دسته از مشترک خانگی آب هستند که متوسط مصرف ماهانه آنها بیش از دو برابر الگوی مصرف باشد و بیش از ۲۸ متر مکعب آب طی یک ماه مصرف می کنند.

  موارد فوق در مجتمع ها به چه صورت محاسبه می گردد؟

  در مجتمع ها، میزان مصرف بر تعداد واحد تقسیم می شود و در مرحله بعد تقسیم بر تعداد روز و ضربدر ۳۰ می گردد. هر واحدی طی ۳۰ روز، در صورتی که کمتر از ۵ متر مکعب مصرف کرده باشد، مشمول طرح امید می شود.

  چند درصد مشترکین آب در استان مشمول این طرح می شوند؟

  اکنون یک میلیون و ۷۲۱ هزار واحد مشترک خانگی در استان اصفهان داریم که از این رقم، ۹ درصد شامل این طرح می شوند ۱۶۳ هزار واحد مسکونی را دربر می گیرند.

  برآورد شرکت آبفا از میزان تخفیف هایی که به مشمولین این طرح می دهد چقدر می باشد؟

  طبق برآوردهای صورت گرفته حدود ۲میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بابت آب بها و دفع بهداشتی فاضلاب و تبصره۳ ، حدود ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بابت آبونمان به این دسته مشترکین تخفیف داده می شود که در مجموع ۶ میلیارد و۲۰۰ میلیون تومان طی یکسال به مشمولین طرح ملی “آب امید”، تخفیف در نظر گرفته شده است. چرا که آب بها و کارمزد دفع فاضلاب ، آبونمان آب و فاضلاب و تبصره های قانونی مرتبط با آن محاسبه ولی دریافت نمیگردد.

  163هزار مشترک خانگی کم مصرف استان اصفهان مشمول طرح "آب امید" می شوند

  هدف از اجرای این طرح چه بوده است؟

  نهادینه کردن رابطه متقابل شرکت – مشترک برای تحقق برنامه های مدیریت مصرف، کاهش حداقل ۱۰درصد از مجموع آب مصرفی مشترکین پرمصرف و بد مصرف، استفاده موثر از دانش، تفکر و فناوری برای تحقق برنامه ها، اهداف مدیریت، تقویت اعتماد متقابل مشترکین و شرکت با تمرکز بر پایبندی به برنامه و تعهدات از مهمترین اهداف اجرای این طرح می باشد.

  این طرح از چه زمانی در استان اصفهان عملیاتی شده است؟

  از یکم دی ماه سال جاری این طرح در دستور کار قرار گرفت و سکونت گاه های خالی از سکنه و بدون مصرف، باغ ویلا، اقامتگاه های غیردائم، انشعاب های غیرمجاز شناسایی شدند و مشمول طرح نمی شوند.

  مشترکین از چه راه هایی از میزان مصرف آب بها طی یک دوره مطلع می شوند؟

  یکی از راههای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی مشترکین، رسم نمودار مصرف در لینک صورتحساب و سامانه ها، نمایش پیمانه در سامانه های شرکت و درج در متن پیامک صورتحساب می باشد. به عنوان مثال به مشترک پیامک می شود مشترک خوش مصرف گرامی میانگین مصرف دوره جاری شما ۹متر مکعب در ماه می باشد، ضمن تشکر بابت رعایت الگوی مصرف، در صورت کاهش میانگین ۴ متر مکعب در ماه از مزایای طرح ملی “آب امید” بهره مند می شوید.

  چگونه سایر مشترکین را نیز به بهره مندی از مزایای طرح ملی “آب امید” ترغیب می کنید؟

  با ارسال پیامک به مشترکین بد مصرف این امر صورت صورت می گیرد، برای مثال تحت عنوان مشترک گرامی میانگین مصرف شما در دوره جاری ۳۰متر مکعب در ماه می باشدکه به میزان ۱۶ متر مکعب بیش از الگوی مصرف است. بر این اساس در طبقه مشترکین بد مصرف قرار گرفته اید . با کاهش مصرف خود، از مزایای طرح ملی “آب امید” بهره مند گردید.

  چه زیرساختی برای اجرای بهینه طرح ملی “آب امید” مد نظر قرار گرفته است؟

  تمهیداتی در این زمینه لحاظ شده که می توان به ارتقای کیفیت لوازم اندازه گیری مصرف مشترک، بهبود فرآیند تعویض کنتورهای معیوب، اطلاع رسانی و آموزش مستمر به مامورین و مشترک، تشویق استفاده از لوازم کاهنده و اصلاح ساختارتعرفه های عملیاتی آب بها اشاره کرد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  لینک کوتاه : https://inhaftemag.com/?p=5653

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.