تاریخ : جمعه, ۴ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 24 May , 2024
5
معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان :

۱۰ درصد مصرف کنندگان مواد مخدر در استان را زنان تشکیل می دهند

 • کد خبر : 8667
 • ۰۶ تیر ۱۴۰۰ - ۹:۳۷
۱۰ درصد مصرف کنندگان مواد مخدر در استان را زنان تشکیل می دهند
معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اینکه از هر 100 تا 120 هزار نفر مصرف کننده مواد مخدر در استان، 8 هزار زن مصرف کننده هستند که معادل 10 درصد می شوند.
 • به گزارش مجله خبری این هفته؛ علی اکبر ابراهیمی در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر افزود: در زمینه اعتیاد سه سیاست تعریف کرده ایم که شامل مقابله با عرضه مواد که برعهده نیروهای نظامی، انتظامی و اطلاعات است، سیاست دوم مقابله با تقاضا است که موضوع پیشگیری از همین جا آغاز می شود و سیاست سوم شامل کاهش آسیب ها است.
  وی با اشاره به اینکه هر چقدر مواد کشف بشود تنها ۲۰ درصد کل محموله ای است که وارد کشور می شود و ما ناگزیر به پیشگیری هستیم اظهار داشت: معتادانی که تمایل به قطع مصرف ندارند به خود و جامعه آسیب های بسیار زیادی را وارد می کنند.
  به دنبال رفاه اجتماعی هستیم
  معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان تاکید کرد: بهزیستی در کلان به دنبال رفاه اجتماعی است و هر نوع سیاست گذاری که منجر به کاهش آسیب شود در جهت رفاه اجتماعی است.
  وی با بیان اینکه پیشگیری اولیه شش استراتژی دارد که شامل انتشار اطلاعات از سوی رسانه ها، آموزش، شناخت مشکل، فعالیت‌های جایگزین، برنامه‌های اجتماع محور و تدوین قوانین است، افزود: دو میلیون و ۸۰۸هزار مصرف کننده مواد مخدر مستمر در کشور داریم که یک میلیون و ۶۰۰ هزار مصرف کننده تنفنی هستند.
  ابراهیمی تاکید کرد: در مورد پیشگیری از مسائل اجتماعی باید از دانش و ارتباطات بهره گرفت، اما معمولا بهتر است به نوجوانان تا سن دبیرستان به صورت مستقیم دانش منتقل نکنیم.
  وی دلایل چهارگانه مصرف مواد مخدر را داشتن احساس خوب، بهتر کردن احساس، بهتر کردن عملکرد و کنجکاوی و فشار گروه هم سال عنوان کرد و افزود: بهزیستی در زمینه پیشگیری از اعتیاد با کمترین منابع درحال انجام گسترده ترین اقدامات است و از پیشگیری اولیه در مهدهای کودک تا کارخانجات برنامه داریم، اما امکانات ما محدود است.
  معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اینکه مرکز جامع درمان اعتیاد قبلا اجتماع درمان مدار بود، گفت: یعنی افراد در اجتماع معتاد می شوند و در اجتماع هم باید درمان شوند، اما هدف این مرکز ترک اعتیاد نیست. متادون هم فرصتی برای تغییر عادت است و اصلا درمان اعتیاد نیست. هدف این مرکز تغییر سبک زندگی و هویت است و مددجویان ۱۷ساعت در روز برنامه دارند.
  وی افزود: خودمراقبی، خود کنترلی، خود راهبری، خود مدیریتی، درک و هویت مراحلی است که باید فرد معتاد برای درمان طی کنند و بعد از دوره درمان دیگر معتاد نمی شود. اگر هم معتاد شود به شکل قبل نخواهد بود. اثربخشی این روش در دنیا تا ۴۰ درصد است و یکی از بهترین و گران ترین درمان ها است که خدمات بسیار خوبی برای مدت چهار ماه دریافت می کنند.
  ابراهیمی خاطرنشان کرد: کسانی که یک سال در حالت پرهیز بمانند تا ۵۰ درصد پاک می مانند، اما کسانی که پنج سال پاک بمانند، یک انسان سالم اند و با بقیه افراد فرقی ندارند.
  بدون درمان مکمل احتمال بازگشت ۹۰ درصدی وجود دارد
  وی با بیان اینکه از هر ۱۰۰معتادی که به مراکز درمان استاندارد مراجعه می کنند، نرخ بهبود طی سه ماه ۲۰درصد است، ادامه داد: در طول شش ماه اگر درمان مکمل انجام نشود، ۹۰ درصد عود خواهد کرد، چون اعتیاد یک اختلال مغزی مزمن عود کننده است که با جستجوی اجباری جهت به دست آوردن و مصرف مواد باوجود پیامدهای منفی مشخص می شود.
  معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه درمان را به چند مدل می توان تقسیم کرد، اظهار کرد: ازجمله درمان اجباری و اختیاری، دارویی و غیر دارویی، روزانه و شبانه روزی است که براساس آن می توان مراکز متعددی تعریف کرد، قانونگذار مراکز ماده ۱۵ و ماده ۱۶را تعریف کرده است. برخی مراکز TC تبدیل به مراکز درمان جامع شدند که به صورت پایلوت در اصفهان اجرا شده است، به همین خاطر هنوز اتفاقات زیادی نیفتاده و یک مرکز پایلوت است.
  وی از ارائه خدمات درمان به ۴۰ هزار نفر از معتادان در سال ۹۹ اشاره و اظهار کرد: ۸۷ مرکز اقامتی، ۵۲ مرکز درمان سرپایی، دو مرکز شلتر زنان و مردان، پنج مرکز گذری، سه موبایل ون برای ارائه خدمات در پاتوق ها و تیم های سیار موتوری داریم که به پاتوق ها می روند، همچنین خدمات را در مناطق پرخطر در دسترس قرار می دهیم.
  مواد مخدر اسامی خیابانی و علمی دارند
  ابراهیمی با بیان اینکه معتاد وقتی از مراکز درمانی ترخیص شود رها نمی شود، گفت: مراکز جامع توانمندسازی برای بهبود یافتگان داریم، البته منابع ما برای ارائه خدمات محدود است، اما نهایت تلاش خود را می کنیم.

  معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان در مورد درمان مواد مخدر صنعتی، گفت: مکانیزم اثر مواد مخدر بر روی مغز است، اما انتقال دهنده های عصبی تفاوت دارد، پس مکانیزم های درمان پکیج گسترده ای ندارد. مواد جدید از ۳۶۰ تا ۸۰۰مواد شناخته شده، اما الزاما در ایران و ضمن اینکه اسامی تغییر می کند و مواد اسم علمی و خیابانی دارند. برخی مواد جدی عوارض شدیدتر دارد.
  وی با بیان اینکه استعمار نو در حوزه اعتیاد نیز فعالیت می کند، تصریح کرد: در دنیا ۳۲میلیون نفر مصرف کننده مواد مخدر وجود دارد و ایران جزو کشورهایی با بالاترین مصرف مواد مخدر هست که دو میلیون و ۸۰۸ هزار نفر در ایران مصرف کننده هستند. پول در گردش بالایی در حوزه مواد مخدر وجود دارد که این تجارت را سودمند می کند.
  ابراهیمی با اشاره به ۱۶۷ هزار میلیارد تومان خسارت سالانه اعتیاد به کشور، گفت: مشکل این است که ۲۷درصد این خسارت را افرادی می دهند که نقشی در آن ندارند، اما اگر هر کس نقش خودش را ایفا کند می توان زندگی های زیادی را نجات و وضعیت جامعه خود را بهبود دهیم.
  کانکس های خدماتی برای کارتن خواب ها
  معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگار این هفته مبنی بر اینکه در مناطق حاشیه ای و پرخطر که کارتن خواب ها در آن اسکان دارند و از لحاظ شیوع مواد مخدر در معرض بیشتری هستند از سوی بهزیستی چه فعالیت هایی انجام شده است، گفت: ما در مناطق پرخطر با بردن کانکس و ارایه خدمات سعی در کاهش اعتیاد و آسیب های آن داریم .
  وی افزود: ما اکنون ۵ مرکز گذری و سه موبایل سنتر برای معتادان داریم و هر معتادی که خودش بخواهد ترک کند می تواند به ما مراجعه کرده و ما آنها را کمپ ها مستقر کنیم.
  ابراهیمی با اعلام اینکه ۱۲ درصد از خانواده های تحت پوشش بهزیستی به دلیل گران شدن اجاره بها مجبور به حاشیه نشینی شده اند و همین موضوع باعث می شود که حجم آسیب ها با مشکلات اقتصادی افزایش یابد اظهار داشت: وقتی تولید مواد مخدر بیشتر از خدمت می شود اثربخشی خدمات نشان داده نمی شود.
  وی تاکید کرد: هم اکنون ۱۵ درصد دانش آموزان دچار اختلالاتی مثل بیش فعالی هستند که کمتر به آن توجه می شود و آموزش و پرورش باید در این زمینه توجه بیشتری داشته باشد، به این خاطر که ۹۰ درصد این افراد به مواد مخدر گرایش پیدا می کنند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  لینک کوتاه : https://inhaftemag.com/?p=8667

  برچسب ها

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.