تاریخ : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024
4
مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان خبر داد:

بهره برداری از سه سامانه هوشمند در مسیر شهر هوشمند

 • کد خبر : 7229
 • ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴
بهره برداری از سه سامانه هوشمند در مسیر شهر هوشمند
مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان از بهره برداری از پروژه سامانه جامع حساب شهروندي، پرداخت الکترونيک و سامانه جامع مديريت هوشمند ناوگان اتوبوسراني اصفهان به عنوان سه پروژه بزرگ هوشمند در حوزه حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوسرانی خبر داد و گفت: با این طرح، مدیریت خدمات از جمله تامین عرضه و تقاضای ناوگان لحظه ای می شود.
 • به گزارش مجله خبری این هفته به نقل از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، سید عباس روحانی با اشاره به اجرای پروژه سامانه جامع حساب شهروندي، پرداخت الکترونيک و سامانه جامع مديريت هوشمند ناوگان اتوبوسراني اصفهان در راستای هدف شهر هوشمند اظهار کرد: این طرح از جمله پروژه‌هاي بسيار بزرگ فناوري ارتباطات و اطلاعات (ICT) و سيستم‌هاي هوشمند حمل و نقل (ITS) شهرداری اصفهان است که در سال گذشته زیرساخت های آن توسعه پیدا کرد و امسال بهره برداری می شود.
  وی با اشاره به اینکه اصفهان اولين شهر داراي سامانه جامع و يکپارچه حساب شهروندي متصل به چند کارت و اولين شهر مجهز به سامانه يکپارچه AFC (سیستم دریافت اتوماتیک بلیط) و AVL (سیستم مکان یابی خودکار ناوگان) و PIS (سیستم ارائه اطلاعات به مسافران) اتوبوسراني شهري است، گفت: با اجرای این طرح، اصفهان اولين شهر ايران است که به امکان بليت تک سفره با QR code در شبکه اتوبوسراني شهري مجهز شده است.
  *قابلیت استفاده از کارت بلیت در بیش از ۱۷۰۰ پایانه فروشگاهی و بانکی
  مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان افزود: با بهره برداری از سامانه های جدید، امکان شارژ کارت بلیط و حساب شهروندی به صورت آنلاین فراهم می شود.
  وی از افزایش ضریب ایمنی و امنیت کارت بلیط و پرداخت های خرد شهری به عنوان دیگر مزایای این طرح یاد کرد و گفت: برنامه ریزی سفر با استفاده از اپلیکیشن موبایلی ویژه، اطلاع از زمان رسیدن اتوبوس با استفاده از ۵۰ نمایشگر نصب شده در ۵۰ ایستگاه اتوبوس به صورت آنلاین، استفاده از ۳۰۰ دستگاه پایانه بانکی به منظور شارژ کارت بلیط‌ها، استفاده از ۸۵۰ دستگاه POS برای شارژ کارت بلیط در باجه‌های ارائه خدمات شارژ و نیز استفاده از ۳۰۰ دستگاه کاهنده آنلاین برای شارژ کارت در مراکز تفریحی شهرداری اصفهان مانند باغ پرندگان، باغ گل ها، شهر رویاها، باغ خزندگان، تله کابین صفه و… از دیگر ویژگی های این طرح هاست.
  روحانی با بیان اینکه با این سامانه ها امکان استفاده از ۳۰۰ دستگاه POS مربوط به پذیرندگان آنلاین شامل فروشگاه های کوثر، شرکت های تعاونی شهرداری و …، نظارت بر همه خطوط ناوگان اتوبوسرانی اصفهان، رصد و مدیریت اتوبوس‌های فعال و تعمیرگاهی متوقف اتوبوسرانی محقق می شود، اظهار کرد: برنامه ریزی تخصیص ناوگان در خطوط براساس نیاز خط و سر فاصله زمانی تردد ناوگان و در نتیجه استاندارد شدن زمان سرفاصله اتوبوس ها در همه خطوط از دیگر خدمات و مزایای سامانه های جدید هوشمند اتوبوسرانی است.
  وی کاهش زمان توقف اتوبوس‌ها در مبدا و مقصد و بهبود زمان انتظار مسافر و مدیریت مصرف سوخت به واسطه نظارت و کنترل پیمایش دقیق اتوبوس‌ها را از دیگر مزایای این سامانه ها عنوان کرد.
  مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان افزود: با بهره برداری از پروژه های سامانه جامع حساب شهروندي، پرداخت الکترونيک و سامانه جامع مديريت هوشمند ناوگان اتوبوسراني اصفهان، ابزارهاي مديريتي متعدد و يکپارچه برای نظارت بر ناوگان در اختيار مديران است و در مجموع خدمت رسانی بهتر به شهروندان و مديريت بهتر عرضه و تقاضاي حمل و نقل عمومي را به دنبال دارد.
  *امکان مشاهده زمان رسیدن اتوبوس ها در اپليکيشن «نصف جهان»
  وی بیان کرد: در سامانه جامع جديد، هر شهروند مي تواند با مراجعه به پرتال اينترنتي شهروندي، براي خود يک حساب شهروندي افتتاح کند و يک يا چند کارت بليت جديد با ساختار جديد که در قالب اين پروژه در اختيار وي قرار مي گيرد را به حساب شهروندي خود متصل کند.
  روحانی با اشاره به اینکه گروه هاي خاص داراي تخفيف تشويقي و حمايتي، می توانند از طريق ارائه درخواست و بارگذاري اسناد و مدارک پشتيبان، درخواست استفاده از تخفيف هاي تشويقي و حمايتي را به صورت الکترونيک و بدون نياز به حضور فيزيکي ارائه کنند، گفت: در کنار پرتال شهروندي اپليکيشن موبايلي «نصف جهان» طراحي و توسعه يافته است که شهروندان علاوه بر امکان استفاده از خدمات پرداخت براي شارژ حساب شهروندي و خريد بليت تک سفره QR Code مي توانند از زيرسيستم هاي اطلاع رساني مسافران استفاده کنند.
  وی استعلام زمان انتظار براي رسيدن اتوبوس بعدي به ايستگاه، ديدن ليست خطوط عبوري از يک ايستگاه خاص و نيز استفاده از مسيرياب مبتني بر شبکه اتوبوسراني را از دیگر قابليت هاي نرم افزار موبايلي «نصف جهان» عنوان کرد.

  مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان افزود: در شهر گردشگرپذیر اصفهان، بليت هاي تک سفره ابزار مناسبي است که هر گردشگري مي تواند متناسب با نياز خود تهيه و از آن براي سوار شدن به اتوبوس و مترو استفاده کند.
  وی ادامه داد: اپليکيشن «نصف جهان» گردشگران و ساير کاربران را از مراجعه حضوري به نقاط شارژ بي نياز مي کند، هر چند که حضور يک بانک بزرگ پشتيبان در اين پروژه افق تجهيز ۸۰۰ نقطه شهر به خدمات فروش و شارژ براي آن دسته از کاربراني که همچنان تمايل به استفاده از خدمات حضوري تهيه کارت بليت، و بليت تک سفره را دارند، فراهم می کند.
  روحانی اظهار کرد: سامانه جامع مديريت هوشمند ناوگان اتوبوسراني اصفهان با پوشش سخت افزاري یک هزار و ۳۰۰ اتوبوس شهري و ۳۰۰ گيت ايستگاه هاي خطوط تندرو و طيف وسيعي از سامانه هاي سخت افزاري و نرم افزاري مرکزي، ابزار کامل و يکپارچه در اختيار مديريت شهري قرار داده است تا اطلاعات غني چند وجهي و لحظه اي در اختیار مديريت شهري قرار گیرد.
  وی افزود: برای اجرای این طرح، مديريت شهري اصفهان با اعتماد به توان توليد داخلي موفق شده است تا تجهيزات سخت افزاري و نرم افزاري همخوان با استانداردهاي روز دنيا که توسط متخصصان داخلي طراحي و توليد شده را به کار گيرد و نگراني پروژه هاي مشابه برای وابستگي به تأمين کنندگان خارجي را مرتفع سازد، همچنین با این اقدام، نگهداری، ارتقاء و توسعه پذيري سيستم در ميان مدت و دراز مدت تضمین می شود.
  مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان افزود: با بهره برداری از این طرح، کنسول راننده با صفحه نمايش لمسي هفت اينچي تمام رنگي، ابزار ارتباطي مرکز مانيتورينگ اتوبوسراني و راننده است.
  وی ادامه داد: راننده علاوه براي باز و بسته کردن شيفت و انتخاب خط حرکتي خود، قادر است از اطلاعات کنسول مانند وضعيت مسير پيش رو، زمان رسيدن به ايستگاه بعدي، فاصله با اتوبوس بعدي، دريافت هشدارهاي مربوط به سرعت و يا انحراف از مسير به صورت دو سويه با مرکز فرمان در ارتباط باشد و ضمن دريافت دستورها از مرکز فرمان نيازمندي هاي خود را از طريق کنسول به مرکز اعلام کند.
  روحانی افزود: ماهيت سامانه پرداخت الکترونيک مبتني بر حساب شهروندي، باعث مي شود که ساختار سامانه به سمت تمام online بودن مبتني بر شبکه ۴G در بستر يک شبکه APN اختصاصي و امن حرکت کند، بنابراين در هر لحظه از زمان مي توان وضعيت کارکرد روزانه اتوبوس ها که در بازه هاي زماني بسيار کوتاه در سامانه مرکزي به روز رساني مي شود را در مرکز کنترل و نظارت مشاهده کرد.
  وی با بیان اینکه پردازش داده هایی که به صورت لحظه ای تولید می شود می تواند تعیین جهت عرضه را از سوی مدیریت شهری فراهم کند، اظهار کرد: زيرسيستم هاي PIS امکان ارائه اطلاعات لحظه اي و درست به کاربران و مديريت بهينه تقاضا را نيز فراهم کرده است.
  مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری اصفهان افزود: بستر ايجاد شده در قالب اين پروژه راه را براي مديريت يکپارچه پرداخت هاي خرد شهري بسيار فراتر از شبکه حمل و نقل باز کرده است و مي توان از اين حساب شهروندي براي پوشش ساير خدمات شهري و پرداخت يکپارچه الکترونيک در آنها بهره برد.
  وی با اشاره به اینکه تحقق سامانه جديد مبتني بر حساب شهروندي مستلزم طي شدن يک فاز بسيار پيچيده فني براي مهاجرت از کارت قديم به کارت جديد است، گفت: نزديک به ۵٫۵ ميليون کارت موجود در اختيار شهروندان همچنان در این سیستم فعال بوده و قابل سرویس دادن است.
  روحانی در این باره افزود: شهروندانی که می‌خواهند از قابلیت کارت جدید برخوردار شوند با مراجعه به مراکز فروش و شارژ، طي يک عمليات فني کارت آنها به ساختار جديد تبديل مي شود، تلاش شده در اين بين هيچ بار اضافه اي بر دوش شهروندان گذاشته نشود و خللي در سرويس دهي عادي به شهروندان ايجاد نشود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  لینک کوتاه : https://inhaftemag.com/?p=7229

  برچسب ها

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.