تاریخ : چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲ Wednesday, 6 December , 2023
2
شهردار اصفهان :

اولویت نخست بودجه شهرداری گردشگری خواهد بود

 • کد خبر : 6442
 • ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷
اولویت نخست بودجه شهرداری گردشگری خواهد بود
شهردار اصفهان از روزهای نوید بخش و انقلاب عمرانی در شهر نام برد و با تاکید بر ضرورت توسعه گردشگری گفت: اولویت نخست بودجه شهرداری گردشگری خواهد بود و در برنامه ۱۴۰۵ نیز بر این موضوع تمرکز جدی شده است.
 • به گزارش مجله خبری این هفته قدرت الله نوروزی در نشست خبری که با جمعی از خبرنگاران داشت با اشاره به پروژه های عمرانی در شهر و بهره برداری از دو ابرپروژه خیابان های آسمان و تابان و پل آفتاب گفت: وقتی از انقلاب عمرانی صحبت می‌کنیم، یعنی اینکه خط دو مترو باید در چهار سال ساخته شود و لحظه‌ای درنگ برای اجرای آن نباشد.
  وی ادامه داد: اتفاقات بزرگی در شهر در حال وقوع است؛ در این دوره ۷۲ افتتاحیه، ۷۲ پروژه و ۷۲ خدمت تقدیم مردم شریف اصفهان شد ، همچنین حفاری جبهه غربی خط ۲ مترو آغاز شد.
  نوروزی ادامه داد: برای افتتاح این دو خیابان و پل آفتاب ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است و برای حفاری خط دو و حرکت شفت تی بی ام ۱۰ هزار تن یعنی چهار هزار متر مکعب بتن‌ریزی شده است.
  شهردار اصفهان با اشاره به مسیر تونل خط ۲ مترو گفت: حفاری جبهه غربی از خیابان کهندژ آغاز و با عبور از زیر خط یک در میدان امام حسین (ع) به میدان امام علی (ع) می‌رسد؛ جبهه شرقی خط دو از دو سال پیش حرکت خود را آغاز کرده و اکنون پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است.
  نوروزی خاطرنشان کرد: وقتی از انقلاب عمرانی صحبت می‌کنیم، یعنی اینکه خط دو مترو باید در چهار سال ساخته شود و لحظه‌ای درنگ برای اجرای آن نباشد.
  شهردار اصفهان گفت: از مجموع ۱۶ ایستگاه خط دو مترو در حال حاضر ۱۲ ایستگاه در حال احداث است که درصد پیشرفت آنها حدود ۹۵ درصد است، به طور حتم اگر تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی نبود می‌توانستیم اعلام کنیم که خط دو مترو تا دو سال آینده به بهره برداری می‌رسد.
  نوروزی با اشاره به کاهش تراکم در شهرداری خاطرنشان کرد: بودجه شهرداری اصفهان به سوی درآمدهای پایدار پیش می‌رود تا برای همیشه ماندگار باشد به طوری که تراکم فروشی از ۷۰ درصد در سال ۹۶ در بودجه سال آینده به ۳۰ درصد کاهش می‌یابد و این در حالی است که بودجه سال ۹۶ شهرداری دو هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان بود، اما بودجه سال آینده نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان است و این آمار بسیار قابل تأمل است.
  نوروزی ادامه داد: ۵۶۰ میلیون یورو برای تأمین تجهیزات خط دو مترو پیش بینی و فاینانسور نیز تعیین شده است، همچنین برای خرید تجهیزات شرکت چینی مپنا در ایران تعیین شده که اگر این اعتبار در شورای اقتصاد مورد تصویب قرار گیرد، یک حرکت چریکی و اقدام انقلابی زیر زمین شهر انجام شده است.
  وی با ابراز خرسندی از اینکه عملیات حفاری و ساخت ایستگاه‌ها به صورت همزمان در حال انجام است، تصریح کرد: وقتی احداث مترو طولانی می‌شود یعنی سیویل، فونداسیون و حفاری زمان بر است وگرنه خرید تجهیزات آن‌چنان زمان بر نیست ولی هزینه بیشتری نیاز دارد.
  شهردار اصفهان اظهار کرد: از رسانه‌ها دعوت می‌شود که اگر شهرشان را دوست دارند و دلشان برای شهر می‌سوزد که می‌دانیم هم شهرشان را دوست دارند و هم دل شان برای شهر می‌سوزد یک سفر یک روزه به زیر زمین داشته باشند و با بخشی از حقایق آشنا شوند.
  نوروزی با تأکید بر اینکه انقلاب عمرانی فقط شامل حال مترو و حلقه حفاظتی نیست، گفت: حلقه حفاظتی شهر آرزوی دیرینه مردان توانمند این شهر را تحقق بخشید چرا که آنها تنها به فکر ۸۰ کیلومتر حلقه حفاظتی و تکمیل نیم رخ شرق اصفهان نبودند، بلکه در جریان انقلاب عمرانی ۱۸ بوستان و ۲۰ خیابان و دو سینما در سه و نیم سال گذشته احداث شده است.
  وی با اشاره به تکمیل خط یک متروی اصفهان در این دوره مدیریت شهری گفت: خط یک مترو طی ۱۷ سال سالانه تنها پنج درصد پیشرفت داشت؛ در این دوره مدیریت شهری ۱۵ درصد باقی مانده از خط یک همراه با دعاوی پیچیده ۱۷ سال گذشته در مدت چهار ماه با همکاری مجموعه قطار شهری احداث و به بهره برداری رسید؛ چهار ماه به اندازه چهار سال منطق و استدلال دارد چرا که به صورت سه شیفت در همه سطوح فعالیت‌ها بدون لحظه‌ای درنگ انجام شد.
  شهردار اصفهان با بیان اینکه تعداد مسافران خط یک مترو اصفهان از ۱۶ هزار نفر در روز، اواخر اسفند ماه سال گذشته به ۱۲۰ هزار نفر رسید و این یک حرکت انقلابی در شهر بود، گفت: ۱۱۰ اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر اضافه شد و در زمانی که هیچ اتوبوسی در کشور وجود نداشت با رایزنی‌های انجام شده ۸۰ دستگاه اتوبوس وارد اصفهان شد که همه این اقدامات بیانگر حجم بالای فعالیت‌ها است؛ رسانه‌ها باید در جریان قرار بگیرند و به گونه‌ای عمل کنند تا شهر بیش از پیش آباد و رفاهیات برای مردم تأمین شود.

  وی با بیان اینکه از سال ۹۰ تا ۹۶ سالانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ طرح تهیه و تصویب و در جریان اجرا قرار گرفته بود، خاطرنشان کرد: این آمار از سال ۹۶ تا بهمن ماه سال ۹۹ به ۴۰۱ طرح مصوب و به مرحله اجرا رسیده است.
  شهردار اصفهان تأکید کرد: دو ابر پروژه با هدف مشخص کاهش آلودگی هوا، کاهش ترافیک و تسهیل در رفت و آمد در تمام بخش‌های شهر و مهم‌تر از آن ایجاد عدالت فضایی به معنای ایجاد زمینه برای دسترسی همه مردم به امکانات شهری (از دارک تا کهندژ و از شمال تا جنوب شهر) انجام شده که متعلق به تمام اصفهانی‌ها است.
  نوروزی خاطرنشان کرد: وقتی از افتتاح خیابان‌های تابان و آسمان و پل آفتاب سخن می‌گوئیم شاید موقعیت مکانی آن برای مردم ملموس نباشد، زیرا افتتاح این پروژه‌ها اقدامی در نقطه‌ای از شهر است که در تیررس دید همگان نیست.
  وی ادامه داد: با این وجود این چند پروژه از لحاظ اثربخشی و عدالت اجتماعی، افزایش ایمنی و کاهش ترافیک یکی از بزرگترین طرح‌های عمرانی اصفهان محسوب می‌شود؛ حرکت صدها خودرو سنگین در شمال شرق باعث می‌شد بر اثر آمار سالانه حدود ۱۰ تا ۱۵ نفر جان خود را در سوانح رانندگی از دست بدهند، اما با افتتاح دو خیابان تابان و آسمان و پل آفتاب دیگر نیازی نیست خودروها از میدان جوان و سه راه نقشینه عبور کنند و «یک راه دور نزدیک شد».
  شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: مسیر میدان شهدای ورزشگاه در ابتدای دولت آباد به سوی بزرگراه شهید اردستانی و فرودگاه خواهد رفت که این طرح محرک توسعه این منطقه است؛ وقتی می‌گوئیم باید مناطق کم‌برخوردار بیشتر موردتوجه قرار گیرد، به ویژه منطقه‌ای که برای کسی شناخته شده نیست، این اقدامات می‌تواند در این امر کمک کننده باشد؛ این گوشه‌ای از اقداماتی است که شده و یقیناً تداوم نیز خواهد داشت.
  نوروزی تاکید کرد: یقین دارم کسانی که پا به عرصه رسانه می‌گذارند، با عدالت، اخلاق، ادب و انصاف بیش از ما آشنا هستند بنابراین امروز در این چهارچوب باهم به گفت‌وگو می‌نشینیم تا منفعت آن متوجه شهر، استان و کشور باشد.
  وی تاکید کرد: وقتی از عدالت فضایی سخن می‌گوئیم به دنبال آن هستیم که امکانات به درستی در تمام شهر توزیع شود که نمونه‌های آن در پروژه‌های بزرگ و کوچک مشهود است.
  شهردار اصفهان ادامه داد: مترو، رینگ چهارم، مرکز همایش‌های بین‌المللی اصفهان، نمایشگاه بین‌المللی اصفهان و بسیاری دیگر از پروژه‌های بزرگ در هسته مرکزی شهر یا محلی که ظرفیت اجرای آنها نبوده، قرار ندارد، بلکه از مناطق محروم آغاز شده به مناطق مرکزی می‌آید و بار دیگر به مناطق حاشیه شهر می‌رود تا عدالت فضایی در پروژه‌های بزرگ اینگونه برقرار شود.
  نوروزی تأکید کرد: حلقه حفاظتی شهر به عنوان پروژه محرک توسعه آبادانی و رفاه را برای مناطق کمتر برخوردار به ارمغان می‌آورد تا راه‌های دور را نزدیک کند، همه این پروژه‌ها به طور مستقیم در زندگی مردم آن مناطق تأثیرگذار است.
  وی با بیان اینکه در حال حاضر در محله‌های حصه و زینبیه عدالت فضایی به خوبی ملموس است، گفت: خوشبختانه امروزه در تمام مناطق شهر پروژه‌های زیادی افتتاح شده و یا آماده افتتاح است؛ در محله زینبیه علاوه بر احداث ورزشگاه رستم، ورزشگاه سهراب نیز در آستانه افتتاح است همچنین در زینبیه کتابخانه احداث شده و تمام معابر و کوچه‌های حصه آسفالت شده است؛ در همت آباد طرح‌های خوبی اجرا شده همچنین در خیابان‌های بهشت و بهستان و پارک‌های منطقه ۹ پروژه‌های خوبی اخیراً اجرا شده است.
  شهردار اصفهان ادامه داد: در منطقه رهنان سینما مهتاب و پارک شهدای مدافع حرم احداث شده است، همچنین در بودجه سال آینده شهرداری برای آزادسازی ایستگاه مترو رهنان اعتبار لازم در نظر گرفته شده است.
  وی با اشاره به انجام اقدامات فرهنگی در شهر گفت: جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان را برای کودکان شهر دائمی کردیم و برای ایجاد نشاط و شادابی سینما را به بلوچستان بردیم.
  شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: گردشگری یکی از محورهای اصلی شهرداری در این دوره مدیریت شهری بوده و نگاه ما به این موضوع معطوف بوده چرا که معتقدیم اصفهان می‌تواند محرک توسعه گردشگری ایران باشد.
  وی ادامه داد: وقتی چهارباغ عباسی به میدان امام (ره) وصل می‌شود در واقع زمینه جذب گردشگر فراهم می‌شود، در این راستا با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ توافق‌های لازم انجام شده است.
  نوروزی اصفهان را محرک توسعه گردشگری برای ایران دانست و افزود: اینکه توانستیم در قالب نشست‌های چهارشنبه با سفرا، اصفهان را به خواهرخوانده‌های شهر معرفی کنیم، با همین هدف بوده است که امیدواریم اقداماتی که توسط مدیریت شهری شده، توسط وزارت خارجه بیان شود.
  وی تصریح کرد: توافق نهایی برای فروش هتل در جهان‌نما انجام شده و بهره‌برداری از آن باعث رونق این ساختمان می‌شود.

  شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: یقیناً باید به شدت با این موضوع برخورد می‌شد در این راستا معاونت خدمات شهری نیز به خوبی با آن برخورد کرد، البته باید اطلاع‌رسانی کامل در این خصوص برای آگاهی بیشتر مردم انجام شود.
  نوروزی تصریح کرد: تاکنون فرصت اظهارنظر در این خصوص برایم فراهم نشده بود و اکنون بهترین زمان پاسخ به آن است؛ بدین سبب به نمایندگی از تمام مدیران شهری که مستقیم و غیرمستقیم وابسته به خانواده شهیدان هستند و به نمایندگی از شهرداری و کسانی که ذره‌ای به شهیدان علقه دارند، از خانواده معظم شهدا عذرخواهی می‌کنم و اجازه نمی‌دهم از این اتفاقات در حوزه مسئولیتم رخ دهد؛ به هیچ عنوان خانواده شهیدان نباید با وجود مدیران ایثارگر و فرزندان شهیدی که در شهرداری هستند چنین دغدغه‌هایی داشته باشند.
  وی اضافه کرد: باید در مقابل کسانی که خارج از این عرصه می‌خواهند از این فرصت‌ها استفاده کرده و جریان‌سازی کنند، متحد بوده و اجازه سوءاستفاده به آن‌ها داده نشود و انسجام، وحدت و یکدلی با هر نگاه سیاسی یک نیاز فوری و ضروری است.
  شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه اهتمام لازم برای ساخت سالن گلستان شهدا در مدیریت فعلی وجود داشت، گفت: شهرداری تنها یک سوم از هزینه اجرای این پروژه را به عهده داشت، اما با درخواست امام جمعه اصفهان تمام هزینه آن را تأمین کردیم و آزادسازی آن نیز انجام شد.
  نوروزی افزود: در خصوص جابه‌جایی ورودی گلستان شهدا به مجاورت مقبره آیت‌الله طاهری نیز شایعات آن را برای اولین‌بار از کسانی شنیدم که در جریان آن نیستند؛ قرار است صرفاً دیوار نزدیک قبر ایشان اصلاح شود پس چرا به دروغ و شایعه می‌گویند قرار است در ورودی به آنجا منتقل شود؟
  وی با بیان اینکه قرار نیست که مسجد کنار ورودی گلستان شهدا تخریب شود، ادامه داد: البته گلستان ورودی‌های جدید دارد که مبنای آن مانند سایر نقاط شهر پیرایش شهری است. دیگران می‌خواهند از این حواشی سوءاستفاده کنند بنابراین نگذارید با حواشی و شایعات به هدف خود برسند.
  نوروزی خاطرنشان کرد: در این شرایط سخت شاید سوال باشد که چه کرده‌ایم که در میان کلانشهرها اوضاع مطلوبی داریم؛ سال گذشته شورای شهر برای تصویب بودجه ۹۹، دغدغه داشت که مگر می‌شود شش هزار میلیارد تومان را تحصیل کرد؟ با تلاش‌های شبانه‌روزی این اتفاق افتاد و بودجه در اصلاح هفت هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان شد.

  وی تاکید کرد: در این شرایط بودجه ۱۴۰۰ شهرداری به نزدیک ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید و احتمالاً با این روند در اصلاح بودجه به ۱۲ هزار میلیارد تومان نیز خواهد رسید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  لینک کوتاه : https://inhaftemag.com/?p=6442

  برچسب ها

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.